Žodį ergonomika galime išgirsti beveik kiekvieną dieną įvairiuose kontekstuose – ergonominis stalas ar kėdė, ergonominiai baldai vaikams, ergonominis interjeras ir t.t. Tačiau, ar žinome, kodėl ergonomika yra svarbi mums bei, kodėl ergonominiai baldai tapo vienu iš moderniausių šiuolaikinio interjero dizaino komponentų?
Terminas Ergonomika yra kilęs iš graikiškų žodžių ergon – darbas bei normos – gamtos dėsnis. Šiandien ši sąvoka aprėpia itindaug sričių. Visgi, jeigu ieškotume tikslesnio paaiškinimo galėtume sakyti, kad tai mokslas, tiriantis dirbančio žmogaus psichines bei fizines galimybes, ribas bei ypatumus. Ergonomika interjero dizaine neapsiriboja tik estetiniu grožiu, tačiau ieško būdų, kaip sukurti maksimaliai efektyvią, praktišką ir komfortišką erdvę. O jeigu trumpiau – tai mokslas apie patogumą.
Interjero ergonomika pradėta tyrinėti dar XIX amžiuje, tačiau šio mokslo atradimai darbo aplinkoje bei buityje aktyviai pradėti taikyti tik gerokai įsibėgėjus XX amžiui. Pirmasis šią sritį pradėjo tyrinėti lenkų gamtininkas Wojciech Jastrzębowski.
Kai atsiduriame kambaryje, sukurtame vadovaujantis ergonomikos taisyklėmis, jame elgiamės tarsi intuityviai – patogumas atrodo natūralus sprendimas interjere: ranka lengvai randa durų rankeną, jungiklį ant sienos, spalvos sukuria jaukumo pojūtį, o šviesa yra funkcionali ir tuo pačiu sukuria atitinkamą nuotaiką.
Nepaisant to, kad ergonomika yra siejama su mokslu, kalbant apie interjero dizainą, dažniausiai sprendimus lemia individualūs poreikiai. Jūsų skonis, įpročiai, gyvenimo būdas, šeimos narių skaičius – tai pagrindinės gairės, kuriomis vadovaujantis kuriamas komfortiškas interjeras.
Ergonominės taisyklės pasitarnaus kuriant bet kokią erdvę:
Visi daiktai turi savo vietas bei yra pritaikyti konkrečiam asmeniui ar šeimai;
Judėjimo laisvė – galimybė laisvai vaikščioti iš vieno kambario į kitą, nesusiduriant su interjero daiktais. Svarbu racionalus baldų išdėstymas;
Nestandartiniai baldai, pagaminti pagal individualų projektą, pritaikomi konkretaus asmens ūgiui, buto išmatavimams bei priderinami prie kitų toje erdvėje esančių daiktų;
Skirtingose patalpose ar zonose esantis apšvietimas, turėtų atitikti kambario funkcijas bei būti pritaikytas tam tikroms veikloms (išsaugoti fizinę, psichinę sveikatą);
Rinkdamiesi spalvų derinius interjere, atkreipkite dėmesį į tai, kokias emocijas jie Jums sukelia. Svarbu, kad pasirinkta spalvinė gama ilgą laiką išlaikytų emocinį komfortą.
Šios paminėtos taisyklės yra universalios, tad jomis galėsite vadovautis norėdami sukurti tesiog ergonominėmis savybėmis pasižyminčią erdvę. Tačiau norint sukurti visuose namuose ergonomišką interjerą, teks gerokai paplušėti. Skirtingos erdvės turi skirtingas taisykles!
Comments