top of page
  • Фото автораVeronika Viršičiūtė

Ikoninės kėdės - Arne Jacobsen „Egg chair“ istorija

Arne Jacobsen sukurta kiaušinio formos kėdė (angl. Egg Chair) iki šių dienų yra laikoma stiliaus ikona ir nesenstančių šedevru. 1958 metais garsus danų dizaineris ir architektas jį suprojektavo Kopenhagos „Radisson SAS“ viešbučio fojė. Neįprasta kiaušinio formos kėdė iš karto tapo visų dėmesį atkreipiančiu, ryškiu interjero akcentu.A. Jacobsen gimė 1902 m. Kopenhagoje. Nustebsite, tačiau pirmoji Jacobseno profesija buvo mūrininkas. Visgi, sekdamas savo svajonėmis 1924 m. jis įstojo į Karališkąją dailės akademiją. Dar būdamas studentu, Jacobsen jau galėjo pasigirti savo pasiekimais. Dalyvaudamas pasaulinėje parodoje, už pristatytą kėdės dizainą, laimėjo sidabro medalį. Studijuodamas akademijoje, Jacobsen keliavo į Vokietiją, kur susipažino su racionalistine Mies van der Rohe ir Walterio Gropiuso architektūra. Ši pažintis turėjo įtakos ankstyvajai jo kūrybai.


Deja, Antrasis pasaulinis karas laikinai nutraukė jo karjerą. Kadangi Jacobsen buvo žydų kilmės, turėjo bėgti į Švediją. Šioje šalyje dirbti architektu jam buvo uždrausta, tad ėmėsi tekstilininko amato. Tik po Antrojo pasaulinio karo A. Jacobsen nusprendė imtis baldų dizaino.Egg chair“ pirmą kartą buvo pristatyta 1958 m. Paryžiaus dekoratyvinių menų muziejuje, „Formes Scandinaves“ parodoje. Ten ji buvo eksponuojama kaip viena iš viešbučio interjero detalė.


Laikui bėgant stilingą ir patogią „Egg chair“ panoro įsigyti daugelis viešbučių, biurų, madingų butikų bei eilinių miesto gyventojų. Nustebsite, tačiau kiaušinio formos kėdę buvo galima išvysti ir televizoriaus ekranuose. Ši kėdė pasirodė dviejuose filmuose apie kosmoso tyrimus - Andrejaus Tarkovskio filme „Solaris“ ir Stanley Kubricko „Kosminėje odisėjoje“. Na o šiandien, šį meno kūrinį galima pamatyti daugelyje viešbučių.Ši kėdė yra ypatinga tuo, kad ji susidėjo tik iš lenktų linijų. Erdvėje, kurioje dominavo tik horizontalios ir vertikalios kryptys, kiaušinių kėdė reprezentavo eleganciją ir kontrastą.


Jacobsenas pirmasis panaudojo putas kaip kėdės pagrindą po pamušalu. Dabar pagrindas gaminamas iš putų poliuretano su stiklo pluošto armatūra. Odos ar audinio apmušaluose yra apie 1200 rankomis susiūtų siūlių. Kėdės korpusas tvirtinamas ant nugludintos žvaigždės formos „kojos“, kurios nukreipimą galima lengvai reguliuoti.


Taip pat Jacobsenas prie kėdės pritvirtino pakreipimo svirtį. Sėdintis asmuo gali lengvai jį pasiekti. Kad būtų patogiau sėdėti pakreiptoje padėtyje, prie kėdės taip pat buvo pritvirtinta pufas.Baldų įmonė „Fritz Hansen“ vis dar gamina „Arne Jacobsen“ fotelius. Šiandien originalaus dizaino „Egg Chair“ kaina prasideda nuo 5700 eurų. Kaina gali būti dar aukštesnė - klientų pageidavimu meistrai sukurs pasirinktos spalvos kiaušinių kėdę bei pakeis kai kurias medžiagas. Be jokios abejonės, kiekviena kėdė tampa unikaliu meno kūriniu. Kopija galima surasti ir už 900 eurų.


Ši kėdė gali tapti įdomia ir išsiskiriančia detale skandinaviškame, minimalistiniame, mid century modern ar netgi modernios klasikos interjere.

Comments


bottom of page